Як регулюється курс нацбанку сьогодні

31 March 2021

У кожній розвиненій сучасній країні є орган, що регулює банківську систему країни. Найчастіше таким органом виступає Центральний банк. В Україні дану функцію виконує Національний банк України (НБУ, Нацбанк). Курси валют також регулює Нацбанк. Давайте докладніше розглянемо що ж таке Нацбанк і які функції він виконує.

Характеристики Національного банку України

Нижче представлені основні особливості НБУ:нацбанк курс валют

 • Центральний і головний банк України;
 • юридична особа;
 • державний орган;
 • головний регулятор курсу та банківської системи.

Усі права та обов’язки Нацбанку закріплені в Конституції України та у відповідних законодавчих актах.

Функції Нацбанку

Основною та найважливішою функцією Нацбанку є зміцнення курсу національної валюти України – для цього можуть використовуватися різні операції, включаючи штучне втримання курсу Нацбанку.

Основні функції НБУ:

 • стабілізація національної валюти – гривні;
 • емісія гривні;
 • регулювання правил і умов торгівлі на валютному ринку;
 • контроль банківської діяльності;
 • представляє центральний банк України на міжнародній арені.

Тобто Нацбанк є основним і головним банком як усередині України, так і за її межами.

Як Нацбанк впливає на курс валют сьогодні

Ми постійно зіштовхуємося з офіційним курсом валют Нацбанку.

Фактично даний курс є орієнтовним для банків і інших фінансових установ, що працюють із іноземною валютою в Україні, а не для населення. Курс валют Нацбанку формується та регулюється в такий спосіб.

Безготівкові валютні торги в Україні відбуваються на Міжбанківському Валютному Ринку України (МВРУ). Регулятором і контролером даних торгів виступає Нацбанк.
курси валют нацбанк

 1. Щодня (крім державних свят і вихідних) на МВРУ відбуваються торги іноземної валюти. У другій половині дня, по завершенню торгів на МВРУ, Нацбанк одержує інформацію для курсу валют на сьогодні.
 2. Нацбанк аналізує торги та отриману інформацію, формує курс валют на завтра і відправляє офіційний курс валют Нацбанку у відповідні фінансові структури (банки й т.д.).
 3. Після того як банки одержують офіційний курс валют Нацбанку, вони додають необхідний їм розмір комісії та у такий спосіб формують курс валют для населення.

Залежно від стабільності національної валюти, ситуації всередині країни, зовнішньоекономічної діяльності та інших факторів, які впливають на курс валют, Нацбанк може застосовувати тверді правила регулювання курсу, або дозволяти курсу мінятися під впливом факторів, що впливають на нього.

Політика Нацбанку відносно курсу валют в Україні:

 1. Гнучкий курс валют (плаваючий) – коли Нацбанк відпускає курс валют в “вільне плавання” і не втримує його штучно. У цьому випадку курс формується на підставі торгів на МВРУ, що говорить про більш менш стабільну ситуацію із гривнею.
 2. Примусовий курс валют (фіксований) – Нацбанк застосовує тверді регуляторні правила відносно покупки/продажу валюти та утримує офіційний курс Нацбанку штучно за рахунок своїх золотовалютних резервів (подібну ситуацію ми спостерігали в 2015 г). Дана операція необхідна для стабілізації гривні та запобігання дефолту.

Сьогодні ми спостерігаємо за гнучким курсом валют Нацбанку, а на ринку валют стає все менше обмежень для роботи з валютою.

У мережі наших обмінних пунктів Money24 ви знайдете вигідний курс валют з великою розмаїтістю валютних пар!

Схожі публікації
Що таке комерційний курс валют і як він формується
Що таке комерційний курс валют і як він формується
1 April 2021

В Україні діють два курси валют - комерційний і офіційні. Перший установлюють обмінні пункти, другий - Національний банк України (НБУ) після ...

Які фактори впливають на курс валют у банках
Які фактори впливають на курс валют у банках
1 April 2021

Фінансові аналітики говорять, що курс валют у банках Дніпра (Дніпропетровська) онлайн перевіряє більше 70% українців, оскільки від нього залежить, ...

Як встановлюється курс долара в банках Дніпра?
Як встановлюється курс долара в банках Дніпра?
1 April 2021

Курс долара в банках Дніпра ґрунтується на офіційній інформації від Нацбанку України. Він щодня оголошує ціну гривні у вираженні інвалют. Інші ...

Курс долара на чорному ринку
Курс долара на чорному ринку
1 April 2021

Долар - сама популярна грошова одиниця у світі. Вона використовується для міжнародного інвестування, оплати закордонних товарів, зберігання ...